
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 x 1/2 x 6 Inch Rubber Dressing Stick 57A120-B2RR
- Item Code: 61463610608
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
Regular use of properly-selected Norton dressing, finishing, and superfinishing sticks will help you achieve maximum performance from your grinding wheels.
Features
Back To Top- Strong brown aluminum oxide abrasive
- Smooth, cool polishing rubber bond
- For use where precision dimensional limits and grade controls are required
- Ideal for die polishing
- May be used manually or on mechanical machine, mounted in holders or fixtures
Tech Specs
Back To Top| Series | Rubber |
|---|---|
| Spec | 57A120-B2RR |
| Thickness | 1/2" |
| Brand | Norton |
| Color | Black |
| Length | 6" |
| Width | 1/2" |
| Grit | 120 |
| Material | Aluminum Oxide |
| Stone Category | Oil |
| Shape | Square |
| Wheel Type | Type 54 |