
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-3/4 x 3 x 3/8 - 24 Inch Gemini Portable Snagging Cone Type 16 57A24-R
- Item Code: 61463614503
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
For consistent, quality performance in foundries, welding shops, fabrication facilities, steel mills and shipyards, Norton snagging wheels, cones, and plugs maximize your productivity. Used on horizontal/straight shaft portable grinders for rapid stock removal.
Features
Back To Top- Tough, durable aluminum oxide abrasive for heavy duty work
- Versatile; can be used with most ductile irons and steels
- Good choice for rapid stock removal in small areas
- Ideal for numerous small jobs
- Competitively priced for initial-price-conscious end-users
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Screw On |
|---|---|
| Max Operation Speed | 20735 rpm |
| Spec | 57A24-R |
| Thread Size | 3/8-24 |
| Wheel Type | Type 16 |
| Brand | Norton |
| Diameter | 1-3/4" |
| Color | Brown |
| Grit | 24 |
| Length | 3" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Series | Gemini |