
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.5mm Diameter Taper Length Drill, 2 flutes, HSCO, Bright Finish, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 617-1.50
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Ti family of cobalt drills are well suited for tough machining applications were a robust tool is required. The Ti drill is an M35 grade cobalt, 135° split point drill with a heavy duty web design. Available bright finished, TiN and FIREX® coated for hardened steel, stainless steel and nickel alloy applications.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bright |
|---|---|
| Decimal Size | 0.0591" |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Point Angle | 130° |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Length of Cut (mm) | 42.75 |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Size | 1.50 mm |
| Series | 617 |
| Shank Diameter (mm) | 1.5 |
| Coolant | without |
| Flute Length (mm) | 45 |
| Overall Length Metric | 70.00 mm |