
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.55mm Diameter Taper Length Drill, 2 flutes, HSCO, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 617-2.550
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The Ti family of cobalt drills are well suited for tough machining applications were a robust tool is required. The Ti drill is an M35 grade cobalt, 135° split point drill with a heavy duty web design. Available bright finished, TiN and FIREX® coated for hardened steel, stainless steel and nickel alloy applications.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Material | Cobalt |
| Metric Size | 2.55 mm |
| Flute Length (mm) | 62 |
| Series | 617 |
| Decimal Size | 0.1004" |
| Length of Cut (mm) | 58.175 |
| Shank Diameter (mm) | 2.55 |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 95.00 mm |
| Point Angle | 130° |
| Shank Type | Straight |