
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.135 Inch - 5/32 Inch Capacity, 5/16-24 Mount, MD Plain Bearing Drill Chuck
- Item Code: 6204D
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
0B-5/16" Plain Bearing Medium Duty 1/8" Chuck
Features
Back To Top- Jaws Center-Ground for Absolute Straightness and Alignment.
- One-Piece Sleeve Eliminates Crack Between Driving Teeth Often Found in Other Designs.
- Through-Hardened Sleeve Teeth, Plus Hardened Nose and Keyholes Provide Outstanding Wear Resistance.
- Each Chuck 100% Inspected for Performance and Precision.
- T.I.R. .004�� Maximum at Half Capacity.
- Models 0 and 1A Are Smooth Sleeve.
- All Model 33 Plain Bearing Chucks Are Hammer Capable.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 1.53 in |
|---|---|
| Key Number | K0 |
| Long Description | 0B-5/16" Plain Bearing Medium Duty 1/8" Chuck |
| Model Number | 0B 5/16 |
| Mount | 5/16-24 |
| Open Length | 1.17 in |
| Sleeve Outer Diameter | 0.85 in |
| UPC | 095456062047 |
| Weight (Catalog) | 0.13 lb |
| Country of Origin | China |
| Packaging | Boxed |
| Application | Machine Tool |
| Type | Chucks |
| Brand | Jacobs |
| Maximum Capacity | 0.156 in |
| Minimum Capacity | 0.0135 in |