
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.04 Inch - 3/8 Inch Capacity, 2JT Mount, MD Plain Bearing Drill Chuck
- Item Code: 6214D
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
2A-2 Plain Bearing Medium Duty 3/8" Chuck
Features
Back To Top- Jaws Center-Ground for Absolute Straightness and Alignment.
- One-Piece Sleeve Eliminates Crack Between Driving Teeth Often Found in Other Designs.
- Through-Hardened Sleeve Teeth, Plus Hardened Nose and Keyholes Provide Outstanding Wear Resistance.
- Each Chuck 100% Inspected for Performance and Precision.
- T.I.R. .004�� Maximum at Half Capacity.
- Kd Models Have Keyed Drive Feature
- All Model 33 Plain Bearing Chucks Are Hammer Capable.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 2.810 in |
|---|---|
| Long Description | 2A-2 Plain Bearing Medium Duty 3/8" Chuck |
| Model Number | 2A |
| Open Length | 2.170 in |
| Sleeve Outer Diameter | 1.670 in |
| UPC | 095456062146 |
| Key Number | K2 |
| Minimum Capacity | 0.040 in |
| Type | Chucks |
| Country of Origin | China |
| Packaging | Boxed |
| Maximum Capacity | 0.375 in |
| Mount | 2JT |
| Weight (Catalog) | 0.90 lb |
| Brand | Jacobs |
| Application | Machine Tool |