
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 Inch - 5/8 Inch Capacity, 3JT Mount, HD Plain Bearing Drill Chuck
- Item Code: 6228
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
3KD-3 Plain Bearing Heavy Duty 5/8" Chuck
Features
Back To Top- Jaws Center-Ground for Absolute Straightness and Alignment.
- One-Piece Sleeve Eliminates Crack Between Driving Teeth Often Found in Other Designs.
- Through-Hardened Sleeve Teeth, Plus Hardened Nose and Keyholes Provide Outstanding Wear Resistance.
- Each Chuck 100% Inspected for Performance and Precision.
- T.I.R. .004�� Maximum at Half Capacity.
- Kd Models Have Keyed Drive Feature
- Pd Models Have Pin Drive Feature
- 34-33C Has Smooth Sleeve with Locking Collar.
Tech Specs
Back To Top| Long Description | 3KD-3 Plain Bearing Heavy Duty 5/8" Chuck |
|---|---|
| Model Number | 3KD |
| UPC | 095456062283 |
| Mount | 3JT |
| Open Length | 3.12 in |
| Type | Chucks |
| Brand | Jacobs |
| Key Number | K3 |
| Minimum Capacity | 0.125 in |
| Weight (Catalog) | 2.20 lb |
| Application | Machine Tool |
| Country of Origin | China |
| Sleeve Outer Diameter | 2.29 in |
| Packaging | Boxed |
| Closed Length | 4.06 in |
| Maximum Capacity | 0.625 in |