
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.08 Inch - 1/2 Inch Capacity, 5/8 Inch Straight Mount, MD Plain Bearing Drill Chuck
- Item Code: 6291-APEX
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
3326A-5/8" Bore Plain Bearing Medium Duty 1/2" Chuck
Features
Back To Top- Jaws Center-Ground for Absolute Straightness and Alignment.
- One-Piece Sleeve Eliminates Crack Between Driving Teeth Often Found in Other Designs.
- Through-Hardened Sleeve Teeth, Plus Hardened Nose and Keyholes Provide Outstanding Wear Resistance.
- Each Chuck 100% Inspected for Performance and Precision.
- T.I.R. .004�� Maximum at Half Capacity.
- Kd Models Have Keyed Drive Feature
- All Model 33 Plain Bearing Chucks Are Hammer Capable.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 3.540 in |
|---|---|
| Long Description | 3326A-5/8" Bore Plain Bearing Medium Duty 1/2" Chuck |
| Model Number | 3326A |
| Mount | 0.6250 STRAIGHT MOUNT |
| Open Length | 2.850 in |
| UPC | 095456062917 |
| Weight (Catalog) | 1.28 lb |
| Country of Origin | China |
| Minimum Capacity | 0.08 in |
| Brand | Jacobs |
| Maximum Capacity | 0.500 in |
| Packaging | Boxed |
| Type | Chucks |
| Application | Machine Tool |
| Key Number | K32 |
| Sleeve Outer Diameter | 1.792 in |