
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.18 Inch - 0.800 Inch Capacity, 5/8-16 Mount, HD Plain Bearing Drill Chuck
- Item Code: 6314D
- Brand: Jacobs
- Unit Size: 1
Description
36B-5/8" Plain Bearing Heavy Duty 3/4" Chuck
Features
Back To Top- Jaws Center-Ground for Absolute Straightness and Alignment.
- One-Piece Sleeve Eliminates Crack Between Driving Teeth Often Found in Other Designs.
- Through-Hardened Sleeve Teeth, Plus Hardened Nose and Keyholes Provide Outstanding Wear Resistance.
- Each Chuck 100% Inspected for Performance and Precision.
- T.I.R. .004�� Maximum at Half Capacity.
Tech Specs
Back To Top| Closed Length | 4.12 in |
|---|---|
| Long Description | 36B-5/8" Plain Bearing Heavy Duty 3/4" Chuck |
| Maximum Capacity | 0.800 in |
| Minimum Capacity | 0.188 in |
| Model Number | 36B 5/8 |
| Mount | 5/8-16 |
| Open Length | 3.20 in |
| Sleeve Outer Diameter | 2.54 in |
| UPC | 095456063143 |
| Weight (Catalog) | 3.10 lb |
| Country of Origin | China |
| Application | Machine Tool |
| Key Number | K4 |
| Brand | Jacobs |
| Packaging | Boxed |
| Type | Chucks |