
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. 40+ 769F T29 3M™ Flap Disc, 5 ea/Case
- Item Code: 638060-05912
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Flap Disc 769F is a high-performance abrasive disc built for versatility and value. Powered by 3M Precision-Shaped Grain, it lasts longer and cuts faster than conventional aluminum oxide and alumina zirconia flap discs – and it’s priced for affordability and everyday use. This unbeatable combination of performance and value can increase productivity while also lowering your abrasive spend.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- LONG LASTING: Delivers long lasting high performance and value
- PRECISION-SHAPED GRAIN: The 3M Precision-Shaped Grain cuts faster and lasts longer than traditional abrasives
- OPTIMAL PERFORMANCE: Unique blend of ceramic Precision-Shaped Grain and aluminum oxide outperforms traditional alumina-zirconia flap discs
- CONSISTENT CUT RATE: Individual flaps break down to expose fresh minerals and deliver a consistent cut rate
- IDEAL FOR CARBON AND STAINLESS STEEL: Use on carbon steel, stainless steel, and other heat sensitive alloys
- VERSATILE: Useful in a range of applications, from weld grinding and beveling to surface prep
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | 3M™ |
|---|---|
| Coat Type | Open Coat |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Brand | 3M |
| Substrate | Carbon Steel |
| Grit | 40+ |
| Attachment Type | Center Hole |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Product Number | 769F |
| Shape | Conical |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Surface Preparation, Weld Removal |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Disc Type | T29 |
| Product Form | Flap Disc |
| Backing Material | Polyester |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |