
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. A/O Extra Coarse XC-DC Green Type 27 Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Extra Cut Disc, 5 ea/Case
- Item Code: 638060-21036
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Extra Cut Disc features aluminum oxide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It is designed to remove heavy rust, thick paint and corrosion while also scratching the base material underneath, which can save you time. The highly conformable, high-strength fibers resist chunking and loading, and they perform well on edges.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- RAPID COATING REMOVAL AND SURFACE PREP: Quickly removes heavy rust, thick paint, corrosion and cleans welds
- FASTER REMOVAL RATES: High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates, enhancing productivity
- CONFORMABLE, HIGH-STRENGTH FIBERS: High-strength fiber resists chunking and performs well on edges
- CONSISTENT CUT OVER TIME: Open nylon web resists loading for consistent cutting action
- PERFORMANCE WITHOUT COMPROMISE: Higher cut rate, longer life, low vibration and low spark
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Cleaning, finishing, surface preparation
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
Tech Specs
Back To Top| Product Form | Disc |
|---|---|
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color | Green |
| Color Family | Green |
| Product Number | XC-DC |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| Grade | Extra Coarse |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Center Hole |
| Brand | 3M |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Substrate | Aluminum |
| Backing Material | Non-woven |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Disc Type | T27 |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Maximum Speed | 8600 rpm |