
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 5/8-11 in. A/O Extra Coarse Green Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Extra Cut TN Quick Change Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 638060-21037
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Extra Cut TN Quick Change Disc features aluminum oxide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It is designed to remove heavy rust, thick paint and corrosion while also scratching the base material underneath, which can save you time. The highly conformable, high-strength fibers resist chunking and loading, and they perform well on edges.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- RAPID COATING REMOVAL AND SURFACE PREP: Quickly removes heavy rust, thick paint, corrosion and cleans welds
- AGGRESSIVE MINERAL PERFORMANCE: Aluminum oxide mineral aggressively removes top layer and refines to the bare metal underneath
- FASTER REMOVAL RATES: High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates, enhancing productivity
- CONFORMABLE, HIGH-STRENGTH FIBERS: High-strength fiber resists chunking and performs well on edges
- CONSISTENT CUT OVER TIME: Open nylon web resists loading for consistent cutting action
- PERFORMANCE WITHOUT COMPROMISE: Higher cut rate, longer life, low vibration and low spark
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Cleaning, finishing, surface preparation
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Number | XC-DN |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | TN |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Brand | 3M |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11 |
| Color | Green |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Grade | Extra Coarse |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Substrate | Aluminum |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |