
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. SiC Extra Coarse Q400BB Die TR Purple Scotch-Brite™ Roloc™ Clean and Strip XT Pro Disc, 10/Carton 40 ea/Case
- Item Code: 638060-21542
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Clean and Strip XT Pro Disc features silicon carbide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It effectively removes rust, paint, mill scale, coatings and adhesives from surfaces without significantly altering the base material. The high-strength fibers are highly conformable, resist chunking and loading, and perform well on the edges of a workpiece.
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- Quickly removes rust, paint, mill scale and coatings from metal
- High-strength fiber resists chunking and performs well on edges
- High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates
- Silicon carbide mineral cuts aggressively and leaves a fine finish
- Resists loading for consistent cutting action
- High speed rating, low vibration and low spark
- Roloc™ attachment system makes disc changes easy
- Requires use of Roloc™ backup pad (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Color | Purple |
|---|---|
| Number of Plies | -12345.0 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Attachment Type | TR |
| Bond Type | Resin |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Brand | 3M |
| Substrate | Aluminum |
| Maximum Speed | 11000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Hole Configuration | Q400BB |
| Product Form | Disc |
| Product Number | XO-DR |
| Grade | Extra Coarse |