
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1 in. XO-ZR+ SiC Extra Coarse TR+ Purple Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 638060-21549
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Disc features silicon carbide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It effectively removes rust, paint, mill scale, coatings and adhesives from surfaces without significantly altering the base material. The high-strength fibers are highly conformable, resist chunking and loading, and perform well on edges.
ORDER IN MULTIPLES of 30
Features
Back To Top- Quickly removes rust, paint, mill scale and coatings from metal
- High-strength fiber resists chunking and performs well on edges
- High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates
- Silicon carbide mineral cuts aggressively and leaves a fine finish
- Resists loading for consistent cutting action
- High speed rating, low vibration and low spark
- Roloc™+ attachment system makes disc changes easy
- Requires use of Roloc™+ backup pad (sold separately)
- Ideal for applications where running a disc on its edge is necessary
Tech Specs
Back To Top| Product Number | XO-ZR+ |
|---|---|
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color | Purple |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Substrate | Aluminum |
| Center Hole Metric | 25.4 mm |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Grade | Extra Coarse |
| Number of Plies | 2.0 |
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Attachment Type | TR+ |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.0 in |
| Color Family | Purple |
| Product Form | Disc |