
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/2 in. XO-ZR+ SiC Extra Coarse TR+ Purple Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 638060-21552
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Disc features silicon carbide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It effectively removes rust, paint, mill scale, coatings and adhesives from surfaces without significantly altering the base material. The high-strength fibers are highly conformable, resist chunking and loading, and perform well on edges.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- WORKS EFFICIENTLY AND FAST: Quickly removes rust, paint, light mill scale and coatings from metal
- REENGINEERED FIBER: High strength fiber resists chunking and performs well on edges
- DISC ACHIEVES A LARGER CONTACT AREA: High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates, enhancing productivity
- SHARP ABRASIVE GRAIN: Silicon carbide mineral cuts aggressively and leaves a fine finish
- CONSISTENT CUT OVER TIME: Open nylon web resists loading for consistent cutting action
- PERFORMANCE WITHOUT COMPROMISE: Higher cut rate, longer life, low vibration and low spark
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Cleaning, finishing, surface preparation, light scale removal and coating removal
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Die Grinders |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Substrate | Aluminum |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Product Number | XO-ZR+ |
| Attachment Type | TR+ |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color Family | Purple |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Grade | Extra Coarse |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Color | Purple |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Product Form | Disc |