
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/2 in. XC-DR+ A/O Extra Coarse TR+ Green Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Extra Cut Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 638060-21555
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Extra Cut Disc features aluminum oxide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It is designed to remove heavy rust, thick paint and corrosion while also scratching the base material underneath, which can save you time. The highly conformable, high-strength fibers resist chunking and loading, and the disc performs well on its edge.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Quickly removes heavy rust, thick paint, corrosion and cleans welds
- Aluminum oxide mineral aggressively removes top layer and cleans to the bare metal underneath
- High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates
- High-strength fiber resists chunking and performs well on edges
- Resists loading for consistent cutting action
- Roloc™+ attachment system makes disc changes easy
- Requires use of Roloc™+ backup pad (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Green |
|---|---|
| Product Number | XC-DR+ |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Number of Plies | 1.0 |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Attachment Type | TR+ |
| Color | Green |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Substrate | Aluminum |
| Grade | Extra Coarse |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Product Form | Disc |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 12000 rpm |