
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1 in. x 1/4 in. A/O Extra Coarse XC-DC Green 2 Ply Shaft Mount Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Extra Cut Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 638060-21631
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Extra Cut Disc features aluminum oxide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It is designed to remove heavy rust, thick paint and corrosion while also scratching the base material underneath, which can save you time. The highly conformable, high-strength fibers resist chunking and loading, and they perform well on edges.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- RAPID COATING REMOVAL AND SURFACE PREP: Quickly removes heavy rust, thick paint, corrosion and cleans welds
- FASTER REMOVAL RATES: High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates, enhancing productivity
- CONFORMABLE, HIGH-STRENGTH FIBERS: High-strength fiber resists chunking and performs well on edges
- CONSISTENT CUT OVER TIME: Open nylon web resists loading for consistent cutting action
- PERFORMANCE WITHOUT COMPROMISE: Higher cut rate, longer life, low vibration and low spark
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Cleaning, finishing, surface preparation
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Grade | Extra Coarse |
| Shank Size Metric | 6.0 mm |
| Overall Width Decimal | 1.0 in |
| Product Number | XC-DC |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Number of Plies | 2.0 |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Non-woven |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Attachment Type | Shaft |
| Color | Green |
| Overall Width Metric | 25.4 mm |
| Shank Size Decimal | 0.25 in |
| Color Family | Green |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Substrate | Aluminum |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Product Form | Disc |