
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x 1/2 in. SiC Extra Coarse XO-DC Purple Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Disc, 15 ea/Case
- Item Code: 638060-21661
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Clean and Strip XT Pro Disc features silicon carbide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It effectively removes rust, paint, mill scale, coatings and adhesives from surfaces without significantly altering the base material. The high-strength fibers are highly conformable, resist chunking and loading, and perform well on the edges of a workpiece.
ORDER IN MULTIPLES of 15
Features
Back To Top- WORKS EFFICIENTLY AND FAST: Quickly removes rust, paint, light mill scale and coatings from metal
- REENGINEERED FIBER: High strength fiber resists chunking and performs well on edges
- DISC ACHIEVES A LARGER CONTACT AREA: High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates, enhancing productivity
- SHARP ABRASIVE GRAIN: Silicon carbide mineral cuts aggressively and leaves a fine finish
- CONSISTENT CUT OVER TIME: Open nylon web resists loading for consistent cutting action
- PERFORMANCE WITHOUT COMPROMISE: Higher cut rate, longer life, low vibration and low spark
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Cleaning, finishing, surface preparation, light scale removal and coating removal
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Backstand, Bench Top Motors, Die Grinders |
|---|---|
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Color | Purple |
| Grade | Extra Coarse |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Product Number | XO-DC |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Backing Material | Non-woven |
| Color Family | Purple |
| Substrate | Aluminum |
| Brand | 3M |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Product Form | Disc |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |