
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. x 5/8 in. SiC Extra Coarse 7546 Scotch-Brite™ Roloc™ Pro Brake Hub Cleaining Disc, 10/Carton 60 ea/Case
- Item Code: 638060-21713
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Brake Hub Cleaning Pro Disc is designed to remove rust and corrosion from brake hubs. This disc features silicon carbide mineral in a non-woven nylon web that was reengineered for high conformability, high strength and low chunking.
ORDER IN MULTIPLES of 60
Features
Back To Top- Quickly removes rust and corrosion without excessive material removal or gouging
- Hollow center allows the disc to slide over and around hub studs without damaging stud threads
- Features sharp silicon carbide mineral incorporated in a non-woven nylon web
- High conformability with minimized chunking
- Contains no wire filaments
- Ideal for effective removal of buildup on brakes
- Open web resists loading for consistent cutting action
- Roloc™ attachment system makes disc changes easy
Tech Specs
Back To Top| Application | Cleaning, Finishing, Surface Preparation |
|---|---|
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.625 in |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Die Grinders, Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Decimal | 1.5 in |
| Product Number | XO-DR |
| Brand | 3M |
| Center Hole Metric | 15.875 mm |
| Overall Diameter Metric | 38.1 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Grade | Extra Coarse |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Substrate | Carbon Steel |