
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. 60+ 987C 700WW Die 3M™ Cubitron™ II Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 638060-29785
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 987C offers significant gains in productivity on medium to heavy-duty operations thanks to the exceptionally high-performing 3M Precision-Shaped Grain combined with a stiff fiber backing. This disc achieves a higher cut-rate, greater durability, and longer life than other fiber discs — all with less grinding pressure.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- 3M Precision-Shaped Grain maintains super-sharp points that cut exceptionally fast with less pressure
- Mineral runs cooler and disc life is significantly longer, completing more parts per disc and requiring fewer disc changes
- Reduces changeouts and downtime in robotic and pressure-assisted applications
- Stiff fiber backing and a strong resin bond provide durability and tear-resistance for heavyweight applications such as high-pressure weld grinding or beveling
- Grinding aid incorporated on the disc minimizes grinding temperatures for heat-sensitive alloys
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 700WW |
|---|---|
| Bond Type | Resin |
| Color | Orange |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Fibre |
| Substrate | All Metal |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Application | Beveling, Blending, Edge Beveling, Edge Chamfering, Flat Areas, Gasket Removal, Gate Removal, Grinding, Heavy Grinding, High Pressure Grinding, Metal Shaping, Metal Stock Removal, Right Angle Grinding, Sheet Grinding, Slab Grinding, Stock Removal, Surface Finishing, Weld Grinding, Weld Removal, Weld Removal & Finishing |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders, Right Angle Sander |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Product Form | Disc |
| Color Family | Orange |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Attachment Type | Center Hole |
| Grit | 60+ |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| Product Number | 987C |
| Sanding Type | Dry |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |