
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/2 in. XO-ZR+ SiC Extra Coarse TR+ Purple Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Disc, 10 ea/Case Single Pack
- Item Code: 638060-29911
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™+ Clean and Strip XT Pro Disc features silicon carbide abrasive mineral incorporated into an open nylon web. It effectively removes rust, paint, mill scale, coatings and adhesives from surfaces without significantly altering the base material. The high-strength fibers are highly conformable, resist chunking and loading, and perform well on edges.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- NEXT-GENERATION PERFORMANCE – Features a higher speed rating, lower vibration and lower spark than previous Scotch-Brite Clean and Strip Discs
- EASY TOOL ATTACHMENT – Disc is compatible with Roloc+ attachment systems
- HIGH-STRENGTH FIBERS – Performs well on edges with decreased chunking
- WORKS FAST – Silicon carbide mineral quickly removes rust, paint, mill scale and coatings from metal
- HIGHLY CONFORMABLE – High conformability provides a larger contact patch for faster removal rates
- REDUCED LOADING – Open nylon web reduces loading for consistent cutting action
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 12.7 mm |
|---|---|
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Number of Plies | 1.0 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Attachment Type | TR+ |
| Grade | Extra Coarse |
| Substrate | Aluminum |
| Brand | 3M |
| Product Number | XO-ZR+ |
| Application | Coating Removal, Corrosion Removal, Descaling, Mill Scale Removal, Oxide Removal, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Sealant Removal, Strip Paint to Metal, Stripping, Surface Preparation, Surface Preparation for Painting, Weld Preparation, Weld discolouration removal (stainless steel) |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Product Form | Disc |
| Color | Purple |