
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 7/8 in. A-Coarse SE Scotch-Brite™ Surface Conditioning Low Stretch Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 638060-38850
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Low Stretch Disc is a nonwoven abrasive used for cleaning, finishing, blending and deburring applications. This versatile disc features the responsive open web operators have come to expect from Scotch-Brite™ abrasives, and a low-stretch backing that gives it added stiffness.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Conformable open web responds to surface irregularities without compromising part geometry
- Load-resistant nonwoven nylon web is load resistant, minimizing buildup and prolonging abrasive life
- Serves as a great multi-purpose surface conditioning disc for a variety of metals
- Low-stretch backing gives the disc added stiffness
Tech Specs
Back To Top| Product Number | SC-DW |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Maximum Speed | 5000 rpm |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Backing Material | Non-woven |
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Coarse |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |