
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 0.25 in. A-Medium Scotch-Brite™ High Strength Blend and Fin.ish Disc, 150 ea/Case
- Item Code: 638060-38868
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ HS Blend and Finish Disc aggressively tackles weld burns and refinement, deburring and rust removal – leaving a consistent satin finish on the workpiece. Among Scotch-Brite™ surface conditioning discs, HS material features the toughest, most aggressive web.
ORDER IN MULTIPLES of 150
Features
Back To Top- Constructed with the toughest Scotch-Brite™ web material, making it a great choice for weld burn removal, deburring, blending, finishing and rust removal
- Aluminum oxide medium grade mineral efficiently removes weld burns, small burrs, and rust
- Springy fibers conform to irregular surfaces with uniform results
- Load resistant open web construction provides extended use
- Superior durability and cut make the disc long-lasting
- Discs can be used individually or stacked on a straight shaft tool or bench motor for a broader cleaning surface
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Medium |
| Product Form | Disc |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |