
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 in. x 7/8 in. 60 Grit 483W 900B Die 3M™ Sanding Screen Disc
- Item Code: 638060-57454
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Sanding Screen Disc 483W employs fast-cutting, sharp silicon carbide mineral bonded to a durable screen cloth mesh. Extremely load-resistant, use it wet or dry for buffing and finishing both soft woods and metal surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 2500
Features
Back To Top- Silicon carbide mineral cuts sharp and fast
- Open screen backing offers extreme resistance to loading
- Works best with light pressure
- Can be run wet or dry
- Ideal for drywall and white metal defect highlighting
Tech Specs
Back To Top| Product Number | 483W |
|---|---|
| Grit | 60 |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Center Hole |
| Overall Diameter Decimal | 9.0 in |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | 3M™ |
| Overall Diameter Metric | 228.6 mm |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |