
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. 120 Mesh 674W TR 3M™ Roloc™ Diamond Cloth Disc
- Item Code: 638060-58213
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Diamond Cloth Disc 674W grinds and polishes hard-to-grind materials, providing long lasting, consistent results. Diamond mineral is resin-bonded to a durable, water-resistant cloth backing for dry use or use with coolants. Use this diamond disc on ceramics, carbides and hard coated materials.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Diamond mineral provides consistent finishes on tough metals and ceramics
- Durable water-resistant cloth backing allows use of coolant, which generally extends abrasive life
- Resin bonding allows for wet or dry use
- Available for a variety of attachment systems
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Cloth |
|---|---|
| Product Number | 674W |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | 3M™ |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Abrasive Material | Diamond |
| Attachment Type | TR |
| Product Form | Disc |
| Mesh Size | 120 mesh |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |