
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
127 mm P800 A-weight 216U 3M Xtract™ Paper Disc
- Item Code: 638060-58573
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Paper Disc 216U features a 3M proprietary multi-hole pattern for improved dust extraction in finishing applications. Part of the 3M Xtract™ Series, designed for optimal dust removal. This innovative multi-hole pattern extracts dust better than 5- or 6-hole products — increasing cut and dramatically increasing disc life. The design does not need to align with the disc pad holes, making switching the discs fast, easy and convenient. Advanced Series Abrasives from 3M are designed to deliver an unbeatable combination of performance and value. Open coat construction and a load-resistant coating further prevent clogging.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- GREAT FOR FINISHING: Lightweight paper disc excels in finishing, sanding and surface preparation applications
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: 3M Xtract™ proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, increase productivity and provide a cleaner work environment
- WORKS WELL ON MANY SURFACES: Suitable for use on wood, primer, paint, sealers, topcoats, fiberglass and plastics
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: 3M™ Hookit™ attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- TOUGH MINERAL: Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast and performs well on many surfaces
- LIGHTWEIGHT BACKING: Light A-weight paper backing is suitable for finishing applications
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from grades between P220 and P800 to match your specific application
Tech Specs
Back To Top| Number of Vacuum Holes | 36.0 |
|---|---|
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color Family | Yellow |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Grit | P800 |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Weight | A Weight |
| Wet or Dry | Dry |
| Bond Type | Resin |
| Color | Gold |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders, Robotics |
| Vacuum Support | Yes |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Product Number | 216U |
| Application | Blending, Coarse Sanding, Deflashing, Finishing, General Purpose Sanding, Random Orbital Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Coat Type | Open Coat |
| Brand | 3M |
| Substrate | Aluminum |
| Backing Material | Paper |
| Product Form | Disc |