
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x 1/2 in. P120 Grit XF-weight 361F 1200Q Die 3M™ Cloth Disc
- Item Code: 638060-61066
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Disc 361F is a durable abrasive product constructed with aluminum oxide abrasive mineral and a water-resistant polyester backing. The resin-coated design offers heat resistance and the YF-weighted cloth backing can withstand aggressive sanding action. The Cloth Disc 361F provides consistent performance for grinding, blending, deburring and finishing on a variety of metal.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Aluminum oxide abrasive grain design is durable and performs well on many substrates
- Tough polyester backing provides consistent results in most applications
- Resin-coated design is a heat-resistant design that bonds the abrasive to backing for durability
- YF-weighted cloth backing can withstand aggressive sanding action
- Water-resistant polyester backing makes disc suitable for wet and dry applications
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
|---|---|
| Grit | P120 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | 3M™ |
| Product Number | 361F |
| Backing Weight | XF Weight |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
| Backing Material | Polyester Cloth |