
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14 in. x 1-1/4 in. A/O Medium Type L Scotch-Brite™ HS Premium Blend and Fin.ish Disc
- Item Code: 638060-61690
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ HS Premium Blend and Finish Disc aggressively tackles weld burns and scratch refinement, deburring and rust removal – leaving a consistent finish on the workpiece. The result is a beautifully blended, burr-free finish.
Features
Back To Top- Great flexibility and conformability for weld burn removal, deburring, blending, finishing and rust removal while leaving a consistent finish
- Higher grade aluminum oxide mineral adds efficiency to removal of weld burns, small burrs, and rust
- Springy fibers conform to irregular surfaces with uniform results
- Load resistant open web construction provides extended use
- Superior durability and cut make the disc long-lasting
- Discs can be used individually or stacked on a straight shaft tool or bench motor for a broader cleaning surface
- Available in a range of grades, A CRS (brown), A MED (dark brown) and A VFN (maroon)
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Product Form | Disc |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Overall Diameter Decimal | 14.0 in |
| Center Hole Metric | 31.75 mm |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.25 in |
| Backing Material | Non-woven |
| Overall Diameter Metric | 355.6 mm |
| Brand | 3M |