
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x NH 36 Grit YF-weight 777F 3000A Die 3M™ PSA Cloth Disc
- Item Code: 638060-68129
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ PSA Cloth Disc 777F provides the durability needed for moderate stock removal to finishing of your workpiece. 3M ceramic aluminum oxide grain blend is designed for exceptional durability and cutting efficiency.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Pressure sensitive adhesive backing sticks easily to backup pad and removes cleanly
- Ceramic aluminum oxide grain blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability
- Heavyweight cloth backing supports high-pressure, tough applications
- Grinding aid reduces running temperatures when used on exotic metals such as stainless steel
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 762.0 mm |
| Coat Type | Closed Coat |
| Application | Deburring, Grinding, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Weight | YF Weight |
| Grit | 36 |
| 3M Brand | 3M™ |
| Product Number | 777F |
| Attachment Type | PSA |
| Overall Diameter Decimal | 30.0 in |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Hole Configuration | 3000A |