
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13-3/4 in. x 1-5/8 in. 60 Grit YF-weight 577F 1375GG Die 3M™ Cloth Disc
- Item Code: 638060-70408
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Disc 577F tackles high pressure metalwork and rough grinding with ease. Fast-cutting alumina zirconia is bonded to a strong, water-resistant polyester cloth backing for stability and long life and may be run wet or dry.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Tough, sharp alumina zirconia is ideal for heavy pressure grinding
- Durable resin bond resists deterioration under heat, making this disc long-lasting, durable and affordable
- Grinding aid increases disc life on heat-sensitive materials
- Heavy-duty, YF-weight polyester cloth backing may be run wet or dry
- Well-suited for coarse stock removal on mild steel, stainless steel, high nickel alloys and aluminum
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Alumina Zirconia |
|---|---|
| Attachment Type | Center Hole |
| Backing Weight | YF Weight |
| Overall Diameter Decimal | 13.75 in |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 349.25 mm |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.625 in |
| Grit | 60 |
| Center Hole Metric | 41.275 mm |
| Product Number | 577F |