
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
44 in. x 3 in. Coarse SC-DH Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc
- Item Code: 638060-71191
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc comes in a wide variety of grades and sizes and is an ideal first-step for cleaning, blending, deburring, and finishing. Durable, non-woven fiber construction conforms well on irregular or contoured surfaces without undercutting or damaging the base material.
Features
Back To Top- GREAT FOR LOW-MEDIUM PRESSURE: Built for consistency in blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing, refining and surface preparation
- CONFORMABLE NONWOVEN WEB: Springy nonwoven fibers resist loading and conform to irregular or contoured surfaces
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on aluminum, mild steel, nickel alloy, stainless steel and titanium
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Hook and loop backing makes for easy disc attachment, removal and re-attachment
- CHOOSE YOUR MINERAL: Super Fine grade is powered by super-sharp silicon carbide that excels in low-pressure and fine finishing applications, while all other grades feature harder and more durable aluminum oxide
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Super Fine (SFN), Very Fine (VFN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| Overall Diameter Decimal | 44.0 in |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 1117.6 mm |
| Backing Material | Non-woven |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 3.0 in |
| Color | Brown |
| Grade | Coarse |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Form | Disc |
| Color Family | Brown |
| Equipment - Machines | Rotary Sander |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Refining |
| Center Hole Metric | 76.2 mm |
| Product Number | SC-DH |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Substrate | Aluminum |