
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. Coarse SL-DH Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc
- Item Code: 638060-72636
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc is a durable product that combines blending and finishing capability with aggressive cut. The unique open web construction resists loading while giving you an aggressive cut and long product life — on both edges and flat surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- VERSATILE WEB: Allows you to achieve your finish under a wide range of conditions
- EFFICIENT: Larger contact area allows for more coverage on irregular surfaces
- DURABLE: Medium duty construction to withstand a variety of tough jobs
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Deburring
Tech Specs
Back To Top| Product Number | SL-DH |
|---|---|
| Color | Light Brown |
| Substrate | Aluminum |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Application | Blending, Deburring, Refining |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Grade | Coarse |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Backing Material | Non-woven |
| Color Family | Brown |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |