
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11 in. x NH 60 Micron 366L 1100F Die Type D 3M™ Hookit™ MicroFinishing Film Disc
- Item Code: 638060-77447
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Precision, micron-graded, resin-bonded, polyester film backing. Aggressive cut with uniform finish. Load-resistant coating provides greater efficiency and longer product life. Use on plastic, fiberglass, wood, metal, solid-surface composites.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and professional performance on many surfaces
- Durable polyester film backing enables close-tolerances and consistent finish
- Hookitâ„¢ hook and loop backing allows quick attachment and removal for multi-step finishing processes
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Film |
|---|---|
| Micron Grade | 60 ?m |
| Overall Diameter Decimal | 11.0 in |
| Overall Diameter Metric | 279.4 mm |
| Maximum Speed | 2000 rpm |
| 3M Brand | Hookitâ„¢ |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 366L |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Type | D |
| Brand | 3M |