
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 40+ to 120+ Grit 947A 77558 600Z Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc, 20 Packs/Case Multi-Pack
- Item Code: 638060-77558
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc 947A offers revolutionary performance with 3M Precision Shaped Grain on an X-weight polyester-cotton cloth backing. This high-performing disc contains a grinding aid, making it ideal for medium to high pressure applications on stainless steel and other exotic alloys, along with carbon steel, cobalt chrome, and nickel alloys.
ORDER IN MULTIPLES of 20 PACKS
Features
Back To Top- 3M™ Precision Shaped Grain cuts exceptionally fast, helping increase productivity
- 3M™ Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- X-weight cloth backing is tough and durable for aggressive sanding action
- Grinding aid helps to further reduce heat and grinding temperatures
- Resin bonding material resists heat and helps to prevent discoloration
Tech Specs
Back To Top| Grit | 40+ |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Number | 947A |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Backing Material | Polyester-cotton Cloth |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Hole Configuration | 600Z |