
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. 36+ 982CX GL Quick Change 3M™ Cubitron™ II Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 638060-83319
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get more done with 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982CX Pro. With a re-engineered 3M Precision-Shaped Grain, these fibre discs take the legendary cutting speed and life of 3M™ Cubitron™ II Abrasives to a new level. Available in 36+ grit for medium and high-pressure applications like weld grinding, beveling and heavy deburring.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- BEST PERFORMANCE: In cut and life with consistency and reliability for metal workers who need to get jobs like heavy grinding done quickly
- RE-ENGINEERED 3M PRECISION SHAPED-GRAIN: Allows the 3M Cubitron II Fibre Discs 982CX Pro to provide a 33% higher cut rate and remove 31% more material with a sustained cut compared to 3M Cubitron II Fibre Disc 982C
- DESIGNED TO HELP REDUCE OPERATOR FATIGUE: Cuts with less pressure than traditional fibre discs, helping reduce the demands on operators
- GREATER ABRASIVE LIFE AND IMPROVE PRODUCTIVITY: Longest-lasting 3M fibre disc helps boost productivity and minimize disc changes in manual and automated applications
- DURABILITY AND TEAR-RESISTANCE: Stiff fiber backing and a strong resin bond provide durability and tear-resistance for heavyweight applications
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Designed for heavy metal removal, scale removal, weld grinding, beveling/chamfering, and heavy deburring. For use on carbon steel
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Cubitron™ |
|---|---|
| Bond Type | Resin |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Product Number | 982CX |
| Hole Configuration | G700BB |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Color | Purple |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36+ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Attachment Type | GL |
| Coat Type | Open Coat |
| Application | Beveling, Deburring, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Fibre |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders, Right Angle Sander |
| Substrate | Carbon Steel |