
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. 400 Mesh 676W TR 3M™ Roloc™ Diamond Cloth Disc, 10/Bag 1000 ea/Case
- Item Code: 638060-88203
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Roloc™ Diamond Cloth Disc 676W is an abrasive disc used for grinding and polishing on hard substrates like ceramics, carbides and more. It features micron-graded diamond particles and a durable, Y-weight cloth backing with a heat-resistant resin bond. The water-resistant design allows for use with coolants, but can also be run dry.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Diamond mineral provides consistent finishes on tough metals and ceramics
- Durable water-resistant cloth backing allows use of coolant, which generally extends abrasive life
- Resin bonding allows for wet or dry use
- Available for a variety of attachment systems
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | Y Weight |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Attachment Type | TR |
| Hole Configuration | R200P |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Cloth |
| Bond Type | Resin |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| Abrasive Material | Diamond |
| Brand | 3M |
| Mesh Size | 400 mesh |
| Product Number | 676W |