
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 5/8"-11 40+ 769F T29 Quick Change 3M™ Flap Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 638060-88513
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Flap Disc 769F is a high-performance abrasive disc built for versatility and value. Powered by 3M Precision-Shaped Grain, it lasts longer and cuts faster than conventional aluminum oxide and alumina zirconia flap discs – and it’s priced for affordability and everyday use. This unbeatable combination of performance and value can increase productivity while also lowering your abrasive spend.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- LONG LASTING: Delivers long lasting high performance and value
- PRECISION-SHAPED GRAIN: The 3M Precision-Shaped Grain cuts faster and lasts longer than traditional abrasives
- OPTIMAL PERFORMANCE: Unique blend of ceramic Precision-Shaped Grain and aluminum oxide outperforms traditional alumina-zirconia flap discs
- CONSISTENT CUT RATE: Individual flaps break down to expose fresh minerals and deliver a consistent cut rate
- IDEAL FOR CARBON AND STAINLESS STEEL: Use on carbon steel, stainless steel, and other heat sensitive alloys
- VERSATILE: Useful in a range of applications, from weld grinding and beveling to surface prep
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
|---|---|
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Open Coat |
| Application | Blending, Deburring, Finishing, Surface Preparation, Weld Removal |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11 |
| Disc Type | T29 |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Product Number | 769F |
| Attachment Type | Threaded |
| Brand | 3M |
| Shape | Conical |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Material | Polyester |
| Color Family | Purple |
| Grit | 40+ |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Substrate | Carbon Steel |
| Backing Weight | YF Weight |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Product Form | Flap Disc |