
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. 60 Grit 500003 QS100NM Die TSM Red Standard Abrasives™ Quick Change Ceramic Pro 2 Ply Disc, 100/Carton 400 ea/Case
- Item Code: 638060-88670
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Offering an extra fast cut and tough durability, the Standard Abrasives™ Quick Change Ceramic Pro 2-Ply Disc is their highest performing 2-Ply disc for edge work, deburring, blending, cleaning and finishing on all metal types. A grinding aid ensures top performance on stainless steel and high nickel alloys, and the quick change attachment enables secure use of a smaller disc at high speed.
ORDER IN MULTIPLES of 400
Features
Back To Top- Contains ceramic grain engineered to cut faster and with less pressure than standard ceramic
- Standard Abrasives™ top choice for rapid stock removal on stainless steel and high nickel alloys
- Produces a consistent finish
- 2-ply backing adds stiffness and extends performance life for high-pressure applications
- Lubricated grinding aid supports cool running on stainless steel, which helps prevent discoloration of the substrate and increases disc performance and longevity
- Choose from TR and TSM quick change attachment styles
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | QS100NM |
|---|---|
| Abrasive Material | Ceramic |
| Brand | 3M |
| Number of Plies | 2.0 |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grit | 60 |
| Color Family | Red |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | TSM |
| Backing Material | Cloth |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Color | Red |