
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. 120+ YF-weight 984F R100N Die TR Maroon 3M™ Cubitron™ II Roloc™ Durable Edge Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 638060-88894
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Roloc™ Durable Edge Disc 984F offers a superior solution for tackling medium to high pressure grinding applications when a smaller-sized disc is needed. It excels in stainless steel, cobalt chrome, and nickel alloy applications.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M Precision-Shaped Grain (PSG) maintains super-sharp points that cut exceptionally fast with less pressure
- Disc life is significantly longer, completing more parts per disc and requiring fewer disc changes
- Grinding aid incorporated on the disc minimizes grinding temperatures for stainless steel and other heat-sensitive alloys
- Roloc™ quick attachment system provides for easy disc changes between grades or applications
- Backing supports medium to high pressure grinding applications and 2-ply construction provides added durability for edge work
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
|---|---|
| Number of Plies | 2.0 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Open Coat |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Backing Weight | YF Weight |
| Color | Maroon |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Grit | 120+ |
| Product Number | 984F |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Hole Configuration | R100N |
| Product Form | Disc |
| Substrate | Aluminum |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |
| Attachment Type | TR |