
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
DISC 6 PN-DH CRS PREC SURF COND 3M
- Item Code: 638060-89238
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
SOLD IN 50 PIECE INCREMENTS
Tech Specs
Back To Top| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Grinding, Refining |
|---|---|
| Backing Material | Non-woven |
| Color Family | Brown |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Substrate | Aluminum |
| 3M Brand | Scotch-Brite⢠|
| Color | Brown |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Number | PN-DH |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |