
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x NH Fin.e PN-DH Scotch-Brite™ Precision Surface Conditioning Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 638060-89255
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Precision Surface Conditioning Discs set a new standard in surface conditioning performance. These reformulated multi-purpose discs feature 3M Precision-Shaped Grain technology incorporated into the nonwoven web, bringing a new level of productivity and abrasive life to the Scotch-Brite™ lineup.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Finishing, Cleaning, Deburring, Radiusing
- CONSISTENT FINISH: These premium discs are designed for ease of use and consistent surface finishing results
- MULTI PURPOSE: Suitable for aluminum and soft metal, carbon steel, stainless steel and more
- CONVENIENT DISC REPLACEMENT: Hook & Loop attachment system utilizes nonwoven abrasive natural loops to secure onto Hook & Loop Backup Pad
- OPEN WEB CONSTRUCTION FOR OPTIMAL PERFORMANCE: Open web design helps resist loading, allowing for longer disc life
- 3M PRECISION-SHAPED GRAIN: Precision-Shaped Grain engineered abrasives provide optimized performance to quickly achieve results
- CONFORMABLE: Forgiving, nonwoven construction cleans and finishes surfaces without gouging, undercutting, or damaging the workpiece
- VARIETY OF GRADES: Available in various grades and sizes to suit almost any job or substrate
Tech Specs
Back To Top| Grade | Fine |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Radiusing, Refining |
| Backing Material | Non-woven |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Substrate | Aluminum |
| Color Family | Green |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color | Green |
| Product Number | PN-DH |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Number of Plies | -12345.0 |