
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. PN-DR Coarse TR Scotch-Brite™ Roloc™ Precision Surface Conditioning Disc, 50/Bag 200 ea/Case Dispenser Pack
- Item Code: 638060-89320
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Precision Surface Conditioning Discs set a new standard in surface conditioning performance. These reformulated general-purpose discs feature 3M Precision-Shaped Grain technology incorporated into the nonwoven web, bringing a new level of productivity and abrasive life to the Scotch-Brite™ lineup.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- CONSISTENT FINISH: These premium discs are designed for ease of use and consistent surface finishing results
- MULTI PURPOSE: Suitable for aluminum and soft metal, carbon steel, stainless steel and more
- FAST DISC REPLACEMENT: 3M Roloc attachment system provides quick and secure disc change out
- For industrial/occupational use only; Not for consumer sale or use
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
|---|---|
| Color Family | Brown |
| Number of Plies | -12345.0 |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |
| Product Number | PN-DR |
| Color | Brown |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Grinding, Refining |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | TR |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Substrate | Aluminum |
| Backing Material | Non-woven |
| Grade | Coarse |