
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. PN-DN Fin.e Scotch-Brite™ Precision Surface Conditioning TN Quick Change Disc, 25 ea/Case
- Item Code: 638060-89362
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Precision Surface Conditioning TN Quick Change Discs set a new standard in surface conditioning performance. These reformulated general-purpose discs feature 3M Precision-Shaped Grain technology incorporated into the nonwoven web, bringing a new level of productivity and abrasive life to the Scotch-Brite™ lineup.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Finishing, Deburring, Cleaning, Radiusing
- CONSISTENT FINISH: These premium discs are designed for ease of use and consistent surface finishing results
- MULTI PURPOSE: Suitable for aluminum and soft metal, carbon steel, stainless steel and more
- FAST DISC REPLACEMENT: TN Quick Change attachment system provides quick and secure disc change out
- OPEN WEB CONSTRUCTION FOR OPTIMAL PERFORMANCE: Open web design helps resist loading, allowing for longer disc life
- 3M PRECISION-SHAPED GRAIN: Precision-Shaped Grain engineered abrasives provide optimized performance to quickly achieve results
- CONFORMABLE: Forgiving, nonwoven construction cleans and finishes surfaces without gouging, undercutting, or damaging the workpiece
- VARIETY OF GRADES: Available in various grades and sizes to suit almost any job or substrate
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Color | Green |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Grade | Fine |
| Substrate | Aluminum |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Attachment Type | TN |
| Product Number | PN-DN |
| Application | Blending, Cleaning, Deburring, Finishing, Radiusing, Refining |
| Color Family | Green |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |