
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. PN-DN Extra Coarse Scotch-Brite™ Precision Surface Conditioning TN Quick Change Disc, 50 ea/Case
- Item Code: 638060-89366
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Precision Surface Conditioning TN Quick Change Discs set a new standard in surface conditioning performance. These reformulated general-purpose discs feature 3M Precision-Shaped Grain technology incorporated into the nonwoven web, bringing a new level of productivity and abrasive life to the Scotch-Brite™ lineup.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- A NEW LEVEL OF MULTI-PURPOSE PRODUCTIVITY: Expanded grade range allows these new discs to cover blending, cleaning, deburring, finishing, grinding, polishing, radiusing and refining applications
- UPGRADED FOR HIGH PERFORMANCE: Built with 3M Precision-Shaped grain for increased cut-rate without sacrificing finish
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on aluminum and soft metals, carbon steel, stainless steel and more
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: TN quick change attachment system allows for fast disc changes
- CONFORMABILITY WITHOUT COMPROMISE: 3M Precision-Shaped Grain delivers an aggressive cut while conformable nonwoven web helps protect against gouging
- TWO INNOVATIVE TECHNOLOGIES IN ONE DISC: Scotch-Brite™ nonwoven fibers combined with 3M Precision-Shaped Grain deliver improved performance over traditional surface conditioning discs
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Very Fine (VFN), Fine (FN), Medium (MED), Coarse (CRS) and Extra Coarse (XCRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
|---|---|
| Attachment Type | TN |
| Grade | Extra Coarse |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Substrate | Aluminum |
| Color | Dark Gray |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Color Family | Gray |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Blending, Grinding, Refining |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Product Number | PN-DN |