
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. CR-DH 07461 TR, 25 ea/Case
- Item Code: 638060-89498
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ Coating Removal Disc features extra coarse silicon carbide abrasive to effectively remove paint and rust from metal surfaces and welds. Together with the conformable, non-woven material, silicon carbide abrasives remove coatings without gouging, undercutting, or damaging the base material, especially on hard surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Strips coatings and preps surfaces more effectively than wire brushes
- Cleans welding scale, discoloration, and seams
- Non-woven material aggressively removes coating without damaging the base material
- Open web material runs cool and resists loading for prolonged operation
- Hook and loop attachment system provides fast disc change-out for multi-step finishing processes
Tech Specs
Back To Top| Product Number | CR-DH |
|---|---|
| Grade | Extra Coarse |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color | Black |
| Attachment Type | TR |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color Family | Black |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |