
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4-20 H3 4 Flute HSSE-V Taper Chamfer Straight Flute Hand Tap - L911
- Item Code: 64068-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Flute Type | Straight |
|---|---|
| Material | HSSE-V |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Brand | Nachi America |
| Size-Pitch | 1/4-20 |
| Coating/Finish | None |
| Performance Grade | High Performance |
| Series | L911 |
| Tap Type | Taper |
| Cut Direction | RH |
| Shank Diameter | .2550" |
| Thread Length | 1" |
| Helix Direction | RH |
| Number of Flutes | 4 |
| Limit | H3 |