
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/16-11 H3 4 Flute HSSE-V Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap - L911
- Item Code: 64261
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Cut Direction | RH |
|---|---|
| Overall Length | 4-1/32" |
| Performance Grade | High Performance |
| Coating/Finish | None |
| Shank Diameter | .5420" |
| Brand | Nachi America |
| Limit | H3 |
| Thread Length | 1 13/16" |
| Helix Direction | RH |
| Series | L911 |
| Material | HSSE-V |
| Size-Pitch | 11/16-11 |
| Flute Type | Straight |
| Tap Type | Plug |
| Number of Flutes | 4 |