
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2-6 H4 4 Flute HSSE-V Taper Chamfer Straight Flute Hand Tap - L911
- Item Code: 64341-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Cut Direction | RH |
|---|---|
| Coating/Finish | None |
| Shank Diameter | 1.2330" |
| Size-Pitch | 1-1/2-6 |
| Tap Type | Taper |
| Thread Length | 3" |
| Limit | H4 |
| Overall Length | 6-3/8" |
| Brand | Nachi America |
| Helix Direction | RH |
| Performance Grade | High Performance |
| Series | L911 |
| Number of Flutes | 4 |
| Material | HSSE-V |
| Flute Type | Straight |