
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
26 Inch W x 36 Inch L (660 mm W x 914 mm L) Metal Capture Downdraft Station, 230 V (AC), 3 Phase, 60 Hz
- Item Code: 64350
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Metal Finishing Station offers a wet filtration system to capture potentially combustible filings and dust in an air/water mixing zone. Also offers convenient disposal of slurry. Greatly decreases potential flammability of work area, when removing material from volatile substances.
Features
Back To Top- 36" (914 mm) Wide x 26" (660 mm) Deep work surface. Unique tabletop design not offered by other manufacturers. Can be placed on cart for transportability to every work station. Accepts 10" (254) Dual Wheel Grinder/Buffer.
- Water level view port allows operator to set initial water level and monitor level for adjustment. Water reservoir and float valve automatically compensate for water evaporation during use.
- Internal compartments are accessed with no tools required. Includes electric light for enhanced visibility.
- Transparent debris shield available. Stainless steel construction. No paper filters to replace. Grated work surface. Powder coat finish. GFI protection.
Tech Specs
Back To Top| Capacity Gallons (Litres) | 25 (95) |
|---|---|
| Depth Inches (mm) | 45" (1,143) |
| hp (W) | 1.0 (746) |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230 V (AC) |
| Work Surface Area Inches | 26" (660) x 36" (914) |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Dynabrade |
| Width Inches (mm) | 53" (1,346) |
| Height Inch (mm) | 46" (1,168) |
| Vacuum Suction | 1,000 (28,317) |
| Amps (A) milliamps (mA) | 3.0 |