
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 Inch W x 60 Inch L (914 mm W x 1,524 mm L) Metal Capture Downdraft Table, 230 V (AC), 3 Phase, 60 Hz, Down Exhaust
- Item Code: 64400-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Meets These NFPA Requirements: Interlock Pneumatic Valve with Blower and Time-Delay. Tools operate only when Downdraft Table is running; Class II, Group E Explosion-Proof Motor; Aluminum Top for Non-Spark Work Surface; Non-Spark Aluminum Blower on Collector€™s Clean-Air Side; Automatic Water Level Control; Vented Sump (Main Tank); Low Voltage Control; Lockable Fused Power Disconnect
Features
Back To Top- Ideal for capturing aluminum and titanium dust. Working area of 36" wide x 60" long accommodates large work pieces. Includes casters for easy maneuvering; casters also lock securely into place.
- Choice of models that direct exhaust down, up, or to the side. Overload protection / fused disconnect for safety.
- Sturdy 12-gauge construction. Includes shields for both sides and back of table.
- Workpiece capacity / load rating of 2,000 pounds. 42 gallon capacity; 1,800 CFM at 4" static pressure. Easy system maintenance. No paper filters to replace!
Tech Specs
Back To Top| Depth Inches (cm) | 53" (135) |
|---|---|
| Electric Motor hp (W) | 3 (2,237) |
| Length Inch (cm) | 70" (178) |
| Voltage - Frequency | 230 - 60 Hz |
| Workpiece Capacity / Load Rating Lbs. (kg) | 2000 (907) |
| Vacuum Suction | 1,800 (50,976) at 4" (102) Static Pressure |
| Capacity Gallons (Litres) | 42 (191) |
| Phase | 3 |
| Height Inch (cm) | 33" (84) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Direction | Down |
| Working Area Size W x L | 36" (914) x 60" (1,524) |